Jak pisać maile do Zbyszka lub do domeny evot.org

wersja:   0.2   14.04.2023   (poprzednie wersje)  
  0.1        01.04.2018
0.2        14.04.2023
 

 

pierwsze czytanie         rozwiń wszystko         zwiń wszystko        

  1. Adres:

    1. Mój adres mailowy to "zbyszek" "@" oraz nazwa domeny, czyli evot.org. Zamiast "zbyszek" można także używać słowa "zlisiecki" - poczta trafi wtedy do tej samej skrzynki. Wielkość liter nie ma znaczenia. W każdym ruchu mailowych są one zawsze i tak standardowo zamieniane na małe.

    2. W celach administracji forów lub nadużyć proszę pisać na konta odpowiednio "admin", "webmaster" lub "abuse", w domenie evot.org.

    3. Alternatywnie proszę pisać do skrzynki w gmailu. Wtedy adres brzmi podobnie: "zlisiecki" "znak małpy" i domena czyli "gmail.com". Skrzynka w gmailu jest najszybsza, bo najczęsciej do niej zaglądam. Jeśli to zawiedzie proszę pisać na adres skrzynki użytkownika "zlisiecki" na serwerach onet-u (poczta.onet.pl), lub Wirtualnej Polski (wp.pl).

    4. Po co ta cała mistyfikacja zamiast napisać adres bezpośrednio ?
      - Nikomu nie polecam upubliczniania swojego adresu w takiej formie, żeby mógł go łatwo złapać automat szukający po sieci adresów na spam. Warto pisać np.: słowo-wykasuj-to-@domena, wtedy dla żywego człowieka jest jasne, że ma posługiwać się adresem utworzonym po wycięciu ciągu liter "-wykasuj-to-". Podobnych możliwości jest wiele.
  2. Jak pisać same maile

    Należy stosować się do ogólnych zasad netykiety (zob. np. Netykieta), w szczególności:

    1. Należy koniecznie podawać właściwy temat listu. Filtry zwracają na niego szczególną uwagę. Odrzucane są niewłaściwe słowa wskazujące na oferty komercyjne, lecz także nic nie mówiące tematy jak np. "mail od mnie", lub nagabywania jak np. "odpisz koniecznie" itp. Jeśli autor nie zadał sobie trudu, żeby temat opisywał zawartość listu będzie to odbierane jako lekceważenie.

    2. Należy odpowiadać pod cytatami, a nie ponad nimi, a cytaty przycinać odpowiednio do potrzeb listu. Kopiowanie całych poprzednich maili oznacza, że mam je koniecznie jeszcze raz przeczytać. Jeśli okaże się to jednak bez znaczenia będę odbierał takie listy jako lekceważenie.

    3. Uprzejmie proszę nie kopiować żadnych tekstów, jeśli wystarczy podanie ich źródła w postaci adresu odnośnika (linku) http do nich.

    4. Proszę także nie stosować żadnych specyficznych formatów jak html, doc, itp. W przekazywaniu treści tekstowej nie mają one najczęściej żadnego uzasadnienia i "plain text" wystarczy.

      Dopuszczenie w ruchu mailowym formatu html dokonane zostało pod naciskiem komercji pomimo drastycznego zwiększenia przez to nadużyć. Domena evot.org nie chce mieć z tym nic wspólnego. W opcjach programu wysłającego należy wyłączać załączanie do maili ich kopii w html i pisać zwykłym tekstem, a nie html-em.

    5. Jeśli piszesz do więcej niż pięciu osób zamiast "DW" (do wiadomości) ustawiaj zawsze "UDW" (ukryte do wiadomości). Wtedy pełna lista adresów nie zostanie rozesłana do każdego odbiorcy.

    6. Maile z większymi załącznikami proszę rozdzielić na kilka maili po jeden do pięciu MB każdy. Spóbuj też innych metod np. "we transfer". Wysyłasz wtedy większe pliki na jakiś serwer, a do mnie mailem tylko adres, pod którym mogę te pliki odebrać. Moja skrzynka może odrzucać większą grafikę przysyłaną bez ostrzeżenia.

    7. Będę wdzięczny, jeśli adres nadawcy pojawi się wraz rzeczywistym imieniem i nazwiskiem. W tym celu podaj te dane w ustawieniach swojego programu mailowego. Przy braku imienia i nazwiska, lub przy absurdalnych danych filtry mogą taki mail nie przepuścić.
  3. Co zrobić, kiedy maile nie dochodzą

    1. Domena evot.org ma silne filtry antyspamowe. W szczególności odrzucane są maile z nieznanego źródła. Należą do nich np. maile wysyłane z komputera osobistego podające, że pochodzą ze skrzynki mailowej, leżącej gdzie indziej, np. na onecie. Maile należy wysyłać tylko poprzez tę skrzynkę, a nie bezpośrednio. Niektóre popularne skrzynki mailowe nie spełniają w pełni standardów, podają np. nieznaną (w DNS) nazwę komputera wysyłającego. W takim przypadku należy zwrócić się do ich administratora.

    2. W przypadku odrzucenia proszę zwrócić uwagę na kod podany przy zwrotce (zwykle 5xx). Tam podana jest przyczyna odrzucenia. Proszę załączać tekst zwrotki do maili wysyłanych na alternatywne adresy. To pozwoli mi poprawiać filtry.

    3. "rejected by RBL" Ten lub podobny komunikat błędu pojawia się, jeśli mail został wysłany z adresu IP odnotowanego na specjalnych listach zatrutych adresów, tzw. RBL-ach. Komunikat podaje zwykle, o którą listę chodzi. W takim przypadku masz pecha. Twój dostawca Internetu przydzielił ci numer IP, z którego wcześniej ktoś rozsyłał spam lub dokonywał innych nadużyć. Tylko dostawca Internetu jest w stanie usunąć taki adres z RBL-u. Zwróć się do niego, żeby dał ci prawidłowy adres IP, a jeśli to nie pomoże, a masz tzw. dynamiczny IP przyznawany raz dziennie, wtedy zrestartuj skrzynkę routera dostępowego, licząc że otrzymasz inny IP.

    4. Uwaga: niektóre programy oferują możliwość potwierdzenie odbioru maili. Zazwyczaj można włączyć takie żądanie w rozwinięciu menu "opcje" okna, w którym piszesz mail. Warto z tego korzystać. Zwykle potwierdzam odbiór, jeśli nadawca tego oczekuje.

    5. Gdy kontakt mailowy zawiedzie całkowicie zawsze można osiągnąć mnie przez forum http://schizofrenia.evot.org, a w nagłych i ważnych sprawach poprosić o kontakt moderatorów forum. Znają oni mój prywatnym numer telefoniczny i mogą osiągnąć mnie o każdej porze.
  4. Inne program komunikacji

    Popularne są dziś SMS, "WhatsApp", czaty "Skype-a", "Messenger", "Discord". Proszę zwrócić uwagę, że dane wysłane na telefon komórkowy jest mi trudniej odczytać i poddać obróbce, dlatego zawsze wolę zwykłe maile. Poza tym dane wysłane za pośrednictwem tych programów idą wpierw na serwer danego programu - gdzieś w USA, a dopiero potem do Europy. Maile wysłane na adresy w domenie evot.org nie wychodzą z Polski, są kierowane na opłacany przez mnie serwer (obecnie na Śląsku), nad którym mam pełną kontrolę i nikt inny nie może ich odczytać, a wręcz nic nie wie o ich istnieniu.
  5. Bezpieczeństwo

    Proszę zwrócić uwagę, że nieszyfrowane maile wysłane na obce serwery, np. gmaila mogą być przez tych dostawców czytane, a maila wysłane na mój serwer mogą być czytane tylko przez mnie. Ostation gmail zapewnia silne szyfrownie, co oznacza, że nie może czytać naszych maili. Czy zachowuje dane o tym, kto do kogo pisuje nie wiem.

    Do szyfrowania maili wysyłanych na adres "zlisiecki" w domenie "gmail.com" proszę używać podanego poniżej klucza gpg.

    -----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
    Version: GnuPG v2.0.19 (GNU/Linux)
    
    mQENBFHwi04BCACn0M6KV2ry5fMtWbpCG4dQi38slQwyM2r5NbO6ygVJetDAeRIq
    d5Xw0RW2sPvIbz6np+vFsztXlX1tFyA4khznWgZCXD58e4mFvAyfsqWhOXtQ/wdn
    NuBms8pzvoUfKdO/Jb4+rFXQE6uu22KQb4bnetyHZffz9ddKS1xgmoyCbCjNIutA
    4mqLHZ51FXNtR3wmEJOEThIL79krofEbZA9o8QcaRIBH1F2XuBWeeDUrQJrI6/Wv
    CvPnvUC8kdn/2DG6xZNscbUzIe00Z8Vcw8G9IHQSxLLg2oUb+bI0QoByG4phu6dc
    YqGKzP1DOQtlpQTN2cdAoCVtZU7lXYHJQ/4HABEBAAG0J1piaWduaWV3IExpc2ll
    Y2tpIDx6bGlzaWVja2lAZ21haWwuY29tPokBOQQTAQIAIwUCUfCLTgIbIwcLCQgH
    AwIBBhUIAgkKCwQWAgMBAh4BAheAAAoJEGXIQZNo/BGTTKoH/0Kcj3oMKRuZVsL0
    6yB4WJTTuYFrLKk08lEQIbMw5kUyHovVme8yyr90Tqi1FO/RbmwHbJkPHxLRRLQ8
    ajwut3EO1UUiAQao0EmoEy3dBUW8bjrIcgegdxC+xzG29AX87yb5GIwoRjQbd1zX
    HBvARW8sPMhdzCaWVai8dLA9zZkcCiDg8Z4HONb5ruisB74oNiko3a5Jb/NiOr9z
    eNCxKvfmFDbxPC+MWy3rkXo/3WSeMRhlc3LMRM92UIYMgsoxLjft/mYU7HTyxsId
    6U5lNu8pnLKTZWB0t1ATEz1b0PvzmQmd5eV7xJOdJdD3Y3OTmYGM87IN87ECLPkn
    tSe3QoS5AQ0EUfCLTgEIAOVRJT+9mOkY26QnRrQpehf1GD4h2uPVHRfxx5dM7hEA
    GXG1fcZtt/s0X6i/gZXHxc/5HSHSXHkYYEno0xf7p9COT3KEEFvzhijsf7t7k+7o
    YAEuydWycvl6S7jmt3LZFSVZsyPlsRidwTYaqgqZBwIR1hfo0ZuPXJmOkU1q7wwL
    hSTJgcH549/ffe4tUYjbUufkKfv63qpwMwi9Na/bnt74XK6pe2JrNZPa6SxlH8/r
    ulc3joYBymdWVIubIRryXI58y++ij/TXsLUYHUWQAzg+DNU1CHXveIq/P/eIeLwo
    Z9kbk0tNsq39LII5bhkv5I8UIe9Pis/nVjiEyBFycskAEQEAAYkBHwQYAQIACQUC
    UfCLTgIbDAAKCRBlyEGTaPwRk+FhCACXgOCzfm7ml4NNTQ/e2TVPAhkpsbOMiPNm
    kE80cWOuFtheQFCCZ/dFGPFZGNDt3yjSQgxxgY3Py19iDvqz54YLUDahIusfLbGY
    A+xjId1UbVUxopjiMHwgeTO2hI9ynsG9zEGY7KWIil3t5gk2CSP9pA7sEJIr+9St
    OYl0ofxmu+n5nozV3j+nTsi/zslGHE7O2e3BEdT00Y6gEepYeTAy4+KCtqvDJA83
    am7u8Nl98qm1WqHBvFvrt/+tPrwLqXMcl7sVXLiy7YsFh8EpBjsvKSvVlVkvWq4w
    ONINCJldv6/sDtc60EEPT2CFUpRz+I7peakUZAevZ0i6GG1rKkZl
    =O7nK
    -----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
    


    Ja to zrobić ? - Wybierz w Twoim programie mailowym punkt menu "Importuj obce klucze", zaznacz podany tu klucz przez cut&paste i wstaw go do Twojego programu mailowego, jako mój podpis. Potem wysyłając do mnie wiadomość zaszyfruj ją tym kluczem. Wtedy tylko ja będę mógł ją odczytać.


    Trudno mi pominąć ostatnią polityczną uwagę:
    Popularne programy mailowe, jak outlook itp., które nie oferują standardowo łatwego w użyciu szyfrowania i nie zalecają standardowo szyfrowania przyrównać można do urzędu pocztowego, który mówi: "Ach, dla ułatwienie niech Pan już nie zakleja koperty." W obecnym ruchu mailowym wszystkie koperty są otwarte, co dowodzi motywów tych firm. Standardem powinno być szyfrowanie wszystkich maili.