Petycja do Sejmu Rzeczypospolitej o usunięcie z Konstytucji niekaralności sędziów.

wersja:   1.0   16.06.2023   (poprzednie wersje)  
  0.1        25.07.2017
1.0        16.06.2023
 

 


My niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej domagamy się całkowitego usunięcia z Konstytucji Polskiej artykułu nr. 181 o obecnym brzmieniu:

Sędzia nie może być, bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności. Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego. Art. 181.

Uzasadnienie:
  1. Istnienie tego artykułu w Konstytucji nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia !

    W szczególności jest nieprawdą, że sędziom przysługiwać on powinien ze względu na wagę ich funkcji. Żyjemy w świecie, w którym prawie każdy może swoim zaniedbaniem powodować dramatyczne skutki. Jeśli bezkarność miałaby obejmować sędziów dlaczegóż nie miałaby obejmować informatyków, którzy potemcjalnym błędem w programie mogą wywołać daleko bardziej drastyczne skutki. Podobnie jest w przypadku lekarzy, lub choć rzeźnika, który dba, żeby mięso nie był zatrute, etc.

  2. Immunitet sędziowski nie jest prawie nigdzie na świecie stosowany.
    Nie ma go w Europie, a w USA dotyczy tylko kilkorga najwyższych sędziów, podczas, gdy tysięce innych on nie dotyczy.

  3. Jego usunięcie jest logicznie konieczne ze względu na wymóg równości wobec prawa.

  4. Zapisany w Konstytucji immunitet sędziowski jest zabezpieczniem

    ludzi poprzedniego systemu przed ich ściagniem prawem karnym, ma jednak ponado dramatyczne skutki w postaci zapaści sądownictwa powodowanej przez niewielu sędziów, którzy się na stanowisko sędziego w oczywisty sposób nie nadają, a których działanie rzuca cień na prawie dziesieć tysięcy innych sędziów, jakich mamy w Polscy, spośród których wielu wykonuje dobrze swoją pracę, a jednak jej wyniki są utrącane, a środowisko jest paraliżowane niezdrową, a bywa, że i przesępczą fałszywą lojalnością.

  5. Usunięcie samego artykułu 181 bez innych zmian Konstytucji nie powoduje żadnych innych następstw
    i może zostać dokonane głosowaniem w Polskim Sejmie przy procedurze opisanej w przedostatnim rodziale XII-tym Konstytucji w Artykule 235.  (Art.235)  
     
    1. Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.

    2. Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.
    3. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.
    4. Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
    5. Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.
    6. Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.
    7. Po zakończeniu postępowania określonego w ust. 4 i 6 Marszałek Sejmu przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej uchwaloną ustawę do podpisu. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
     



Podpisy:
Podpisy pod tym konkretnym wnioskiem o usunięcie art.181 składać można tu: http://www.citizengo.org/pl/signit/72789/view?m=4,
a tu: https://www.petycjeonline.com/apel_o_reform_wymiaru_sprawiedliwoci_dla_dobra_polski podpisać się można pod ogólnym apelem a reformę wymiaru sprawiedliwości. W czerwcu 2023 jest pod nim prawie 35 tysięcy podpisów